» صخره پریکستولن

صخره پریکستولن

پریکستولن در نروژ

پریکستولن نام صخره‌ای بزرگ و مرتفع در کشور نروژ است. این صخره با ۶۰۴ متر ارتفاع، در منطقه لیسفوردن نروژ و در نزدیکی شهر استاوانگر که چهارمین شهر بزرگ نروژ به شمار می‌رود قرار گرفته و زیباترین منطقه کشور جهت عکاسی به حساب می‌آید، گردشگران را به دلهره‌آورترین و شگفت‌انگیزترین تجربه سفری دعوت می‌کند.

 بر فراز این صخره بزرگ؛ محوطه‌ای به ابعاد تقریبی ۲۵ در ۲۵ متر قرار دارد که کاملا مسطح است صخره در واقع یک صخره ی بسیار شیبدار و مرتفع به بلندای 604 متر است و نقطه مقابل فلات Kjerag است.

چگونگی شکل‌گیری پریکستولن

پریکستولن به معنی سکوی خطابه خوانی و موعظه است. پریکستولن حدود 10000 سال پیش و در عصر یخبندان و با رسیدن یخچال‌های طبیعی به لبه پرتگاه پدید آمده است. علت شکل زاویه‌دار فلات یخچالی این است که طی این دوره آب یخچال در درز و شکاف‌های کوهستان منجمد شده و سرانجام به توده‌های سنگی بزرگ و زاویه‌دار شکسته شد که بعداً توسط جریان یخچالی جابه‌جا شدند.


چگونه به پریکستولن برسیم؟

گردشگرانی که قصد سفر به پریکستولن را دارند، می‌توانند از دو طریق زمینی یا با استفاده از کشتی‌های کوچک روی رودخانه سفر کرده و خود را به پایین صخره برسانند، زیرا علاوه بر گذرگاه زمینی، مسیر آبی و قابل قایقرانی تا پایین صخره امتداد داشته و این امکان را فراهم می‌کند تا گردشگران به وسیله قایق‌های ویژه خود را به این صخره برسانند.

سفر با قایق بیشتر به افراد غیرحرفه‌ای توصیه می‌شود تا انرژی خود را در پیاده روی پیش از رسیدن به صخره از دست ندهند، زیرا برای سفر زمینی باید خود را آماده ۲۵ کیلومتر پیاده روی پیش از صعود بکنید؛ چون نزدیک‌ترین پارکینگ ماشین در این فاصله قرار دارد. برای صعود اصلی به بالاترین نقطه این صخره سه تا چهار ساعت پیاده‌روی و کوهنوردی در پیش رو دارید.

زمان مناسب سفر

ذکر این نکته نیز ضروری است که در پاییز و زمستان، به هیچ عنوان امکان صعود بدون داشتن تجهیزات حرفه‌ای وجود ندارد و سراسر این منطقه پوشیده از برف و یخ است و مسیر شیب دار واقعا لیز می شود ؛ در حالی که در روزهای گرم سال آپریل تا سپتامبر با پای پیاده و بدون هیچ وسیله می‌توان به قله رسید. در ضمن حتی در فصل تابستان لباس گرم را فراموش نکنید.

یکی از دلایل شهرت و محبوبیت پریکستولن، جدای از هیجانی که بالا رفتن از این صخره ها دارد، بودن در بالای آن ها منظره ای را در برابر چشمانتان قرار می دهد که فرای تصور و خارج از ذهن است

یکی از چشم انداز زیبا و فوق‌العاده آن، نوع زاویه‌های تند صخره و لبه‌های تیز کناره آن است. این یخ زدگی باعث ایجاد شکاف‌ها و ترک‎های زیادی در کوهستان شده که برخی از آن‌ها هنوز در صخره وجود داشته و فعال‌اند و به همین دلیل این محل به صورت دوره‌ای مورد بازدید و بررسی زمین شناسان قرار گرفته و سلامت گردشگران و امنیت منطقه تائید می‌شود.


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست  گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست مشاهده